Mini test obiektyw Samyang 8mm na pełnej klatce

Krótki test do oceny zakrzywień i rybiego efektu

Okazjonalnie wpadł mi w ręce obiektyw szerokokątny typu rybie oko, model Samyang 8mm.

Obiektyw ten jest z przeznaczeniem do aparatów z matrycą APS-C, ja go jednak podpiąłem pod Full Frame (Pełna klatka). Do modeli FF stworzono Samyang 11mm, ale wg testów które znalazłem w internecie, konstrukcja obu obiektywów jest taka sama.

Prezentowane zdjęcia są po skadrowaniu w Photoshopie, pewnym prostowaniu zdjęć i odcięciu winiety. I trochę przesadzonym wzmocnieniu kolorów 😉 Zrobiłem tak specjalnie, ponieważ chciałem sprawdzić użyteczność tego obiektywu do “normalnej” szerokokątnej fotografii albo inaczej mówiąc chciałem sprawdzić możliwość redukcji efektu rybiego oka aby mieć jak największe sfotografowane pole.

Niestety to nie wyszło dobrze.

Obiektyw raczej nadaje się do typowo artystycznych zdjęć, bardzo kreatywnych i wtedy zdjęcia są genialne, a takie moje manipulacje można sobie odpuścić. Jest za mała rozdzielczość, obraz jest poszarpany, taki trochę brudny, bardzo porozciągany, a samo prostowanie zdjęć w Photoshopie zbyt męczące.

Zdecydowanie lepiej kupić np. Tokinę 11-16mm, która ma nieco mniejszy kąt widzenia, ale za to nie ma efektu rybiego oka ani beczki i oferuje bardzo duże pole kadru do wykorzystania bez zniekształceń, ale o tej Tokinie 11-16mm będzie w innym artykule.

Wracając do Samyanga 8 mm, to obiektyw manualny. Plusem jest to, że po ustawieniu przesłony na F5.6 i ostrości mniej więcej między 0,5 metra a 1,0 metr, uzyskujemy głębię ostrości do nieskończoności i nie trzeba ustawiać ręcznie ostrości. To może się przydać jako taki ultra szerokokątny kreatywny obiektyw reporterski.

Obiektyw jest dość ciężki jak na swoje wymiary, posiada bardzo wypukłą soczewkę przednią (kąt 180 stopni) i osłonę obiektywu.

Winieta na pełnej klatce jest dość duża i trzeba ją odcinać w drodze obróbki graficznej. Szerokość jednak jaką oferuje ten obiektyw jest bezkonkurencyjna.

Samyang 8mm to fantastyczny obiektyw do kreatywnej fotografii robionej na luzie 🙂

Można nim porobić wesołe, i śmieszne a nawet zakręcone mocno kadry.

W moim archiwum artykułów znajdziesz jeszcze jeden wpis, w którym są zdjęcia robione tym obiektywem, ale bez poprawiania geometrii w Photoshopie. Zobaczysz tam, jak bardzo obraz jest zniekształcony. To powoduje, że obiektyw typu rybie oko jakim jest Samyang 8mm jest przeznaczony do specjalnej i myślę że dość wąskiej grupy odbiorców.

Ciekawostka nie związana z testem – podczas robienia zdjęć, niektórzy ludzie przyglądali mi się dość szczególnie, a dokładniej nie mi, ale obiektywowi. To ta wielka wypukła soczewka budziła naprawdę zaciekawienie u przechodzących osób.

  • 7 936
  • 3 965
  • 0
  • 0
Spływ rzeką Wisła, odcinek Góra Kalwaria - Most Poniatowskiego w Warszawie
Spływ kajakowy Wisłą
Modne krawaty w różnych wzorach
Zdjęcia krawatów męskich
Rurka tracheostomijna z balonikiem i wężykiem
Zdjęcia akcesoriów medycznych
Poduszka biała jasiek z wypełnieniem antyalergicznym
Zdjęcia poduszek
Krem o aromacie pomarańczy w ocowej aranżacji
Artykuł
Katalog profili stalowych
O katalogach produktowych
Centrum Warszawy wieczorową porą
Centrum Warszawy i okolice wieczorem
Mini test obiektyw Samyang 8mm z 2-02-2023
Test obiektyw Samyang 8mm
Zachód słońca w Powsinie
Zachody Słońca w Powsinie
Zdjęcia kosmetyków
Fabryka, zdjęcie maszyn Kraus CX na linii produkcyjnej
Fotografia wnętrz
Słuchawki stereo dla gracza
Zdjęcia RTV słuchawek stereo
Scroll to Top