Lustrzanka czy bezlusterkowiec?

Czym robić zdjęcia? Jaki aparat wybrać do robienia zdjęć? Co lepsze do robienia zdjęć, lustrzanka czy bezlusterkowiec?

Jakim aparatem lepiej robić zdjęcia, lustrzanką czy wybrać aparat bez lustra?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż oba systemy mają swoje zalety i wady. Dobrze jest najpierw szczegółowo zapoznać się z budową obu typów aparatów, a następnie zastanowić się, co dla nas jest najważniejsze.

Czy lustrzanki są lepsze od bezlusterkowców? Czy bezlusterkowiec będzie lepszy od lustrzanki?

Podobnie jak w poprzednim pytaniu, nie można udzielić jednej odpowiedzi. To zależy od kryteriów jakie postawi się przy wyborze aparatu.
Z technicznego punktu widzenia obie konstrukcje są podobne. Ważne aby to były konstrukcje profesjonalne. Nasze studio używa lustrzanek bo lubimy mieć w wizjerze naturalny obraz, taki sam dokładnie jak widzi obiektyw, a nie wyświetlany przez mini ekranik. Najważniejsze na co patrzeć w aparacie to jakość zdjęć jakie daje, funkcjonalność, możliwości, ergonomia.
Bezlusterkowce są lżejsze i bardziej kompaktowe od lustrzanek i są ciche, słychać tylko dźwięk migawki. Lustrzanki są cięższe, większe i głośniejsze, ale za to oferują naturalny wizjer optyczny. Więcej o tym poniżej.

Dlaczego lustrzanka nazywa się lustrzanką i o co chodzi z tym lustrem?

Wynika to z budowy aparatu. Lustrzanka posiada ruchome lutro w komorze lustra. To lustro jest połączone z drugim mniejszym lustrem umieszczonym pod nim. Główne lustro przekazuje obraz z obiektywu na matówkę do wizjera i do ludzkiego oka. Część światła przenika przez lustro i odbijając się od drugiego lustra trafia do sensorów aparatu odpowiadających za automatykę, tj. pomiar światła i ostrości. W momencie wciśnięcia migawki lustro podnosi się zamykając dostęp światła do matówki, a odsłaniając w pełni okienko z migawką. Migawka zaczyna pracę, czyli odsłania szczelinowo matrycę i następuje proces naświetlenia zdjęcia. Po naświetleniu zdjęcia migawka zamyka się a lustro opada do swojej pierwotnej pozycji. Konstrukcja ta wykorzystywana już była dawniej w aparatach analogowych czy na film (klisza 35mm). Ciekawostka, aparaty średnio formatowe, na film 60x60mm nie posiadały lustra, ale posiadały matówkę. Obraz był na niej rzutowany po prostu przez drugi mniejszy obiektyw zamontowany bezpośrednio nad obiektywem głównym. Oba obiektywy był ze sobą zsynchronizowane.

A może zdjęcia robić tylko telefonem ?

Jaki telefon do robienia zdjęć produktów? Czemu by nie robić zdjęć do sklepu telefonem?

Generalnie, aparaty w telefonach komórkowych robią fajne zdjęcia z wyjazdów, wycieczek, zdjęcia ludzi, służą do szybkiego zachowania ulotnych chwil, jednakże w dalszym ciągu ich jakość pozostawia wiele do życzenia w kwestii profesjonalnej fotografii produktowej. Mimo, że matryce mają wysoką rozdzielczość i aparaty są nowoczesne, to wielkość fizyczna tych matryc i obiektywów w telefonach skutecznie degraduje jakość. Wystarczy takie zdjęcia z telefonu otworzyć w komputerze i obejrzeć w skali 1:1. Przy zestawieniu takich zdjęć ze zdjęciami zrobionymi lustrzanką od razu będzie widać ogromną różnicę w jakości na korzyść lustrzannek czy aparatów bezlusterkowych. Zdjęcia będą bardzo ostre, pełne szczegółów, będą odzwierciedlały naturalne kolory zgodne z rzeczywistością oraz były bogate w przejścia tonalne.

Trudny wybór

Polecam wybrać się do sklepu ze sprzętem fotograficznym, który oferuje duży asortyment. Taki, który ma lustrzanki i bezlusterkowce. Porozmawiaj ze sprzedawcą, pooglądaj aparaty, weź je do ręki, obejrzyj, może zrób przykładowe zdjęcia na swoją kartę pamięci aby je potem obejrzeć w domu. Poczytaj jeszcze wypowiedzi fotografów na forach i innych portalach internetowych. Dobrze jest fotografować tym, czym się lubi, i co nam pasuje, a tym co jest modne.

  • 133
  • 7 936
  • 3 965
  • 1
  • 0
  • 56
Wrocław w nocy
Wrocław, Ogród Zoologiczny
Zoo we Wrocławiu
Zdjęcia telefonów
Pociąg specjalny PKP OL12 7 Warszawa-Sierpc 15-09-2013
OL-12 7 Warszawa Sierpc
Zachód słońca w Powsinie
Zachody Słońca w Powsinie
Sadyba - ulica Goraszewska
Sadyba - wiosenny spacer
Pingwin zamieszkujący oceanarium wrocławskie
Oceanarium wrocławskie
Cytrusowe perfumy z owocami Le Scorpio Black
Różności o fotografii produktowej
Pociąg specjalny PKP OL12 7 Warszawa-Sierpc 15-09-2013
Makieta kolejowa w skali H0
Fotografia monet obiegowych NBP
Zdjęcia monet
Wkra Kajaki Spływ
Zdjęcia tkanin
Scroll to Top