Mini Poradnik inwestora giełdowego

Giełda papierów wartościowych - jeśli interesujesz się inwestowaniem i zastanawiasz się czy warto inwestować, jak się za to inwestowanie zabrać i w jakie akcje inwestować. Kiedy kupować akcje, a kiedy sprzedawać. Ile pieniędzy potrzeba by zacząć grać na giełdzie. Na co zwrócić uwagę, na co uważać.

Na wstępie – inwestując swoje własne środki finansowe na giełdzie musisz liczyć się, że jest ryzyko straty prawie całego Twojego kapitału. Choć wydaje się to nie realne, to jednak trzeba zrozumieć, że ceny papierów wartościowych są zmienne, a dynamika zmian może być wysoka. Zdarzają się na rynku sytuacje nagłe, nieprzewidziane, na które rynek kapitałowy reaguje gwałtownie. Np. zmiana ceny może osiągnąć nawet 70% jednego dnia, to oznacza że jeśli kupiłeś niefortunnie akcji za 10000zł, to jeszcze tego samego dnia akcje mogą stracić na wartości 70%. Piszę to dla przestrogi, ponieważ inwestowanie na giełdzie papierów wartościowych wymaga wiedzy.

Ten Mini Poradnik jest napisany w oparciu o moje hobbystyczne doświadczenia giełdowe. To nie jest wiedza fachowa. Wiedzę fachową można znaleźć na stronach biur maklerskich. Nie ponoszę odpowiedzialności za Twoje działanie. To co tutaj piszę, to moje wskazówki, ale nie muszą się sprawdzić. Nie daję Ci żadnej gwarancji uzyskania jakichkolwiek zysków. Ten Mini Poradnik nie jest poradnikiem jak zarobić na giełdzie. Jest poradnikiem mówiącym z czym się możesz zmierzyć próbując inwestować lub spekulować. Zastanów się bardzo, jaką kwotą możesz wejść w rynki kapitałowe, czy na pewno chcesz to zrobić, i czy ewentualna strata tej kwoty nie będzie dla Ciebie problematyczna? Zazwyczaj myśli się o ludziach sukcesu, ale ja znam też takich którzy potracili oszczędności życia.

Jak inwestować na giełdzie, na czym polega inwestowanie w akcje i inne papiery wartościowe
Szukasz porady jak inwestować, interesuje Cię inwestowanie, chciałbyś poznać techniki inwestowania.
Inwestowanie na giełdzie staje się coraz bardziej popularne i przyciąga coraz więcej osób, którzy chcą inwestować, ale i takich którzy chcą po prostu szybko się wzbogacić. Jedno nie stoi w sprzeczności z drugim, bo zdarzają się na giełdzie spektalularne wzrosty cen i mając wyczucie można pomnożyć kapitał, ale można też go bardzo łatwo stracić. Nie należy patrzeć tylko na wzrosty giełdowe, ale także na spadki i musi dotrzeć do umysłu początkującego inwestora, że taki wielki spadek może dotknąć każdą osobę.

Czy trzeba znać się na giełdzie? Czy giełda jest dla każdego? Kto może korzystać z giełdy?

Tak, jak już pisałem we wstępie, zdecydowanie trzeba znać się na giełdzie aby inwestować na niej swoje pieniądze. Inaczej to będzie loteria i spekulacja, a wyniki tych działań po prostu losowe. Mogą być zyski, mogą być straty.
Grać każdy może, ale giełda wymaga poznania pewnej wiedzy i posiadania praktyki. Bez tej wiedzy bardzo łatwo stracić na giełdzie pieniądze. Ostrzegają przed tym praktycznie wszystkie biura maklerskie. Szczególnie w przypadkach kiedy chce się używać dźwigni finansowej i grać na kontraktach.
Poznanie giełdy zajmuje trochę czasu i warto uczyć się z różnych źródeł, oraz wziąć się za praktykę (na początku małe kwoty lub wirtualny symulator do znalezienia w sieci). Na początek jednak należy być ostrożnym i nie lokować w papiery wszystkich swoich pieniędzy. To jest bardzo ważne, aby nie stracić pieniędzy. Może się wydawać, że na giełdzie łatwo zarabia się miliony, ale trzeba mieć doświadczenie i wiedzę. Nie czuj się geniuszem i nie myśl że na pewno Ci się uda – wielu tak myślało i nie zrobiło majątku na giełdzie.

Doświadczenia z giełdą papierów wartościowych można zacząć mając dowolną ilość gotówki, ale ze względu na ryzyko inwestycyjne, osobom zaczynającym odradzałbym przeznaczanie znacznych środków finansowych ze względu na możliwość straty.

Jak nie stracić na giełdzie? Jak mogę uchronić swoje pieniądze na giełdzie? Co zrobić, aby nie stracić pieniędzy na akcjach i innych papierach wartościowych? Kto na giełdzie traci pieniądze?

Zasada numer 1: chroń swój kapitał! Nie myśl o zyskach, myśl aby nie stracić pieniędzy. To nie jest pesymistyczne nastawienie, tylko bardzo realne. Z takim podejściem będziesz ostrożnie analizować giełdę i dokonasz gruntownej oceny sytuacji, czy aby na pewno dana cena jest na tyle niska, aby kupić papiery wartościowe.

Zasada numer 2: zadbaj o dobrą dywersyfikację kapitału inwestycyjnego. Interesuje Cię inwestowanie, chciałbyś zacząć inwestować albo już gdzieś inwestujesz? W papiery wartościowe nie powinno się lokować wszystkich pieniędzy przeznaczonych na inwestycje. Kapitał trzeba podzielić. Inwestorzy inwestują też w złoto, złote sztabki i monety bulionowe, w dzieła sztuki, luksusowe zegarki, egzotyczne samochody a nawet szlachetne wina. I tak, proszę sobie wyobrazić, że są wina na świecie w cenach po kilkadziesiąt i kilkaset tysięcy złotych za butelkę.

Zasada numer 3: nie daj się emocjom, działaj w przemyślany sposób oparty o analizy, a nie przypuszczenia i przeczucie. Uważaj na szum generowany w mediach. Naucz się rozpoznawać wartościowe informacje. Pomocny może być kalendarz makroekonomiczny i znajomość wskaźników makroekonomicznych, wskaźników GUS, wskaźników księgowych spółek, raportów finansowych i innych

Od czego zacząć przygodę z giełdą, jak zacząć inwestować pieniądze w giełdę? Co potrzeba na początek inwestowania na giełdzie?

Kilka porad o analizach:

Analiza techniczna
Wykres cenowy, poziomy cen, linie trendów oraz średnie kroczące i informacje o transakcjach są częścią analizy technicznej. Podstawą AT jest wykres. Może go tworzyć linia albo świece japońskie. Stosuje się raczej świece ze względu na to, że przedstawiają wiele informacji odnośnie takie jak cena minimalna danego dnia, cena maksymalna, cena otwarcia i cena zamknięcia. Trzeba poświęcić im trochę czasu aby je zrozumieć. Zawierają bardzo dużo cennych informacji.
Są też formacje świec japońskich jak np. młot, spadająca gwiazda, gwiazda doji, trzech żołnierzy, zasłona ciemnej chmury, objęcie hossy itp. Dostęp do wykresów kursów akcji oferują serwisy internetowe związane z branżą. Wykresy te są jednak z 15 minutowym opóźnieniem. Tzn. jeśli ktoś kupi akcje spółki XYZ, o godzinie np. 12’tej, to wykres pokaże ten ruch o godzinie 12:15. Aby uzyskać dostęp do wykresów analizy technicznej w czasie rzeczywistym, należy poprosić o to w swoim biurze maklerskim.
Programy do analizy technicznej umożliwią nakładanie na wykres średni kroczących, oscylatorów, wskaźników a także tworzenia samodzielnie kombinacji wstęg.

Analiza fundamentalna
To znajomość realnej kondycji finansowej spółki oraz jej planów na przyszłość. Wymaga to poświęcenia trochę uwagi, należy zapoznać się z wieloma raportami i analizami. Warto spojrzeć w dokumenty księgowe, dokonać analizy wskaźników, zobaczyć kto jest w akcjonariacie, ile i jakich akcji zostało wyemitowanych itp.

Analiza makroekonomiczna
W największym uproszczeniu to analiza obecnej sytuacji gospodarki światowej, gospodarki krajowej i rynku lokalnego oraz w danym sektorze. Bycie na bieżąco z wiadomościami jest pomocne.

Analiza spekulacji
Spekulacja jest nieodzownym elementem gry giełdowej i na giełdzie pewna część inwestorów jest zainteresowana tylko spekulacją. To oznacza, że nawet jeśli Ty chcesz naprawdę inwestować w wartość spółki, to musisz się liczyć, że mogą pojawiać się ruchy spekulacyjne. Musisz więc umieć uwzględnić potencjalne załamania kursu celem pozbawienia ich osób które nagle je sprzedadzą w popłochu. Podobnie dzieje się w drugą stronę. Nagłe wybicie akcji w górę ściąga chętnych niedoświadczonych ludzi do kupowania tych akcji. Po nagłych wzrostach zazwyczaj są też nagłe spadki.

Analiza ruchu giełdowego
W skrócie polega na obserwacji transakcji, zakupów, sprzedaży, wolumenów, interwałów między większymi i mniejszymi transakcjami. Warto nauczyć się określać w którym momencie mogło nastąpić wejście dużego inwestora, tzw. grubej ryby albo smart-money. Świadomość istnienia ruchów różnego rodzaju inwestorów może pomóc Ci w określeniu odpowiedniego momentu wejścia lub wyjścia.

Kilka dodatkowych porad o technikach unikania dużych strat:

Stop-loss, cięcie strat, redukcja strat, nie pozwalanie na większe straty – czym jest stoploss, do czego służy i jak go używać?
Pewna część inwestorów stosuje tzw. zabezpieczenia ochronne stop-lossy. To są zlecenia automatycznej sprzedaży akcji w chwili cena danego waloru spadnie np. o 10%. Takie zlecenia ustawia się po to, aby ochronić swój kapitał w razie gdyby mogło nastąpić załamanie kursu i cena mogłaby spaść jeszcze niżej. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że ta metoda nie daje gwarancji ochrony kapitału. Spekulanci mogą specjalnie ustawiać zlecenia sprzedaży akcji po to, aby osoby mniej doświadczone sprzedały akcje w popłochu, które później będą odkupione taniej przez doświadczonych graczy.

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego – jak dywersyfikować portfel inwestycyjny ?
Co to jest dywersyfikowanie portfela inwestycyjnego?
W skrócie, swoje oszczędności przeznaczone na inwestycje trzeba podzielić. Jeśli chcesz inwestować np. 30000 złotych, to podziel tą kwotę na 3 części. Każdą część zainwestuj w coś innego. Jeśli w jakiejś gałęzi stracisz nawet cały kapitał, to tak naprawdę stracisz tylko 1/3 całego kapitału. Takie myślenie i zachowanie to podstawa. Nie można być pazernym. Aby inwestować w giełdę całe oszczędności to trzeba być naprawdę dobrym i stale i regularnie osiągać tam konkretne zyski. Ale nawet wielcy inwestorzy z wieloletnim doświadczeniem czasem tracą. Chyba nie ma na świecie inwestora, który nigdy by nic nie stracił na giełdzie.

Zarządzanie ryzykiem – na czym polega, czym jest i po co się je stosuje?
Giełda wiąże się z ryzykiem inwestycyjnym, dlatego bardzo ważne jest nauczyć się zarządzać tym ryzykiem. Musisz umieć określić swoje bezpieczne poziomy wejść i wyjść (zakupu, sprzedaży papierów) a także określić wysokość ewentualnych strat, które możesz ponieść i poziomy awaryjnej ewakuacji z walorów aby nie pogłębiać strat. Chociaż pewna inna zasada mówi, że jak już kupiłeś akcje to nie sprzedawaj ich, trzymaj do końca, ale niestety, jeśli zorientujesz się, że kupiłeś na wysokiej górce i będzie prawdopodobnieństwo realnej ostatecznej straty kapitału, to lepiej sprzedać akcje przykładowo ze stratą 30% niż ze stratą 80% – a takie przypadki się zdarzają!

Ochrona kapitału inwestycyjnego, Zarządzanie kapitałem
Na giełdzie sprawą fundamentalną jest ochrona kapitału, a potem dopiero myśl o zarobku. Taki tok myślenia może pomóc Ci uchronić się przed podejmowaniem zbyt pochopnych decyzji. Pazerność nie popłaca, a człowie ma skłonności do żądzy. Pożądając szybkiego zysku można bardzo łatwo się przeliczyć.

Kilka porad ogólnych:

Inwestorzy na giełdzie
Rynek akcji można podzielić na dwie główne grupy, drobnych inwestorów, tzw. ulicę mówiąc potocznie oraz dużych inwestorów, tzw. smart-money czyli inteligentny kapitał. Duzi inwestorzy to ludzie inwestujący indywidualnie, ale mający już spore doświadczenie i gotówkę. To także całe instytucje finansowe, biura maklerskie, banki, fundusze inwestycyjne, korporacje. Ulica zaś, to cała reszta drobnych inwestorów.

Spekulacja
Na giełdzie część graczy opiera się na spekulacjach. Osobiście nie polecam takiego zachowania, ale trzeba być świadomym tego zjawiska i nie dać się ruchom tworzonym właśnie w ramach spekulacji. O spekulacji dużo się pisze i mówi.

Ryzyko
Giełda nie jest rodzajem lokaty i nie wpływają na nią pieniądze tak po prostu, bo to jest handel. Stąd też giełda jest giełdą, bo tu się handluje 🙂 Piszę tak dlatego, ponieważ nie każdy rozumie w jaki sposób powstają zyski na giełdzie. Spółki emitują akcje, które są kupowane przez inwestorów i następnie są w obrocie między inwestorami. Czasami spółki skupują akcje. Jedni kupują, inni sprzedają. Jeśli Ty błędnie określisz moment zakupu papierów, to w najlepszym razie tylko nie zarobisz, a w najgorszym – stracisz. Ceny akcji idą w górę wtedy, kiedy większa część inwestorów chce akcje kupować i godzi się na kupowanie ich po wyższej cenie. W momencie kiedy wyrównuje się liczba inwestorów sprzedających i kupujących, to kurs “stoi w miejscu” (w uproszczeniu, bo pewne ruchy góra-dół będą zawsze). Z kolei w momencie kiedy będzie większa ilość inwestorów chcących sprzedać akcje niż kupować, to cena zacznie spadać. Jeśli gwałtownie przybędzie chętnych do sprzedaży akcji i zabraknie chętnych do skupu, to cena może zanurkować bardzo gwałtowanie. Należy zwracać uwagę także na wolumen podczas takich ruchów cen. Ogólnie bardziej istotne są ruchy cen z dużym wolumenem, oznacza to bowiem większe zainteresowanie transakcjami na danym walorze i udział w handlu większej ilości inwestorów.

Mocne nerwy
Giełda jest związana z silnymi emocjami. Od euforii, kiedy osiągniesz pierwsze zyski, po rozpacz kiedy zanotujesz pierwsze bolesne straty. Doznania mogą być tak silne, że może powstać w Tobie lęk, który sparaliżuje Cię i nie będziesz w stanie dokonywać kolejnych transakcji. Dzieje się tak wtedy, kiedy do końca nie wiesz czy dany walor kupić lub sprzedać i bardziej opierasz się na spekulacji, intuicji, przypuszczeniach, poradach od kogoś albo emocjach. Pierwsze więc co trzeba zrobić, to odciąć emocje. Drugie – opierać swoje decyzje finansowe na twardych faktach. Czyli musisz poznać giełdę, zrozumieć ją i wtedy podejdziesz do zawieranych tam transakcji zupełnie bez emocji. Będziesz mógł spokojnie żyć, spać i nie myśleć o swoich pieniądzach.

Jakie akcje kupować, w jakie spółki inwestować. W jakie akcje inwestować? Jakie akcje kupić?
Stara zasada handlowa mówi aby kupować tanio, a sprzedawać drogo. I nie jest to tylko kwestia giełdy papierów wartościowych, ale ogólnie rynku handlowego. Zadaniem inwestora lub tradera giełdowego jest umiejętność określenia poziomu ceny. Znajomość tej wiedzy jest kluczowa aby osiągnąć odpowiednie wyniki. Do określenia poziomów cen przydatna jest znajomość analizy technicznej wraz z programem maklerskim do jej obsługi oraz analizy fundamentalnej i makroekonomicznej.

Kim jest trader giełdowy? To osoba, która zajmuje się zawodowo handlem papierami wartościowymi. Często dokonuje wielu transakcji kupna sprzedaży jednego dnia. Bywa, że w ten sposób realizuje regularny choć nie zawsze wysoki zysk.
Inwestorzy z kolei lokują środki finansowe w akcje oczekując ich wzrostu w perspektywie od kilku miesięcy do kilku lat.

Techniki gry na giełdzie.
Jakie są techniki grania na giełdzie? Czy każdy może grać na giełdzie? O co chodzi z grą giełdową?
Jest wiele technik gry na giełdzie. Gra giełdowa może kojarzyć się z hazardem i może ona taka się stać dla Ciebie. Ja osobiście odradzam podejście grania czy spekulacji, a jestem za realnym inwestowaniem w papiery wartościowe, czyli staram się wybierać spółki w których dostrzegam możliwość rozwoju. Dokonuję analizy, która jest dla mnie inwestowaniem, a nie graniem.

Co to jest inwestowanie, jak inwestować, jakie są inwestycje, w co się teraz inwestuje pieniądze.

Inwestowanie nie polega na wydawaniu pieniędzy tylko na mądrej przedsiębiorczości.
Modne są teraz inwestycje. Inwestować można w:
1. Nieruchomości
2. Złoto
3. Obligacje
4. Akcje
5. Dzieła sztuki
6. Różne wartościowe przedmioty

Można też inwestować w inny sposób, np. w rozwój jakieś technologii albo w startup. Warto zainteresować się tym bardziej. Inwestor nie powinien ograniczać się do jednej formy inwestycji finansowych.

Wiara w spółkę
Spotkałem się z takim podejściem u pewnego inwestora. Mówił on, że z jakiś powodów jeśli wierzy w jakąś spółkę, to trzyma w niej swój kapitał. Niestety, to się tak nie sprawdza. W kwestii inwestycji giełdowych, wiarę, nadzieję, złudzenia, czy po prostu swoje “wydaje mi się” trzeba odstawić na bok. Tutaj w grę wchodzi tylko realna, twarda kalkulacja oparta na konkretnych faktach. Trzeba po prostu nauczyć się odczytywać te informacje i analizować. Rynek udostępnia te informacje, jest ich pełno. To nie jest jakaś “wiedza tajemna”. Spółki mają obowiązek informować o swoich poczynaniach, jest udostępniony kalendarz makroekonomiczny, portale z wiadomościami, programy maklerskie, programy do analizy technicznej, są informacje pomocne w ocenie stanu finansowego spółek… Inwestor powinien nauczyć się giełdy i zrozumieć kiedy kursy “idą” w górę, a kiedy w dół. Warto poczytać o fazach rynku, warto w ogóle poczytać branżowe portale, których jest całkiem sporo.

Często zadawane pytania przez początkujących inwestorów oraz różne sformułowania którymi się posługują:

1. Dlaczego to nie idzie w górę? – dlaczego kurs nie idzie w górę, to zawiedzione nadzieje na szybki zarobek
2. Zaraz spadnie – to obawa, że kurs będzie nurkował
3. Dlaczego spada? – to brak zrozumienia sytuacji na kursie w danej spółce. Kurs spada, ale inwestorzy nie wiedzą dlaczego.
4. Kiedy przestanie spadać? – podobnie jw
5. Czy już jest dołek? – wielu inwestorów wyszukuje dołka, bo mówi się by kupować na dołku, łapać dołki, ale nie jest łatwo określić to “miejsce”
6. Czy już jest uklepany dołek – podobnie jak wyżej, ale to już takie bardziej pewne “dno dna”
7. Czy już jest szczyt? – sytuacja kiedy inwestor nie wie czy już powinien sprzedać akcje, czy trzymać je jeszcze dalej, podobnie jak w przypadku z pkt 3 – kłania się elementarne rozumowanie skąd biorą się ruchy cen na giełdzie
8. Gdzie to się zatrzyma – podobnie jw.
9. Odjazd z peronu i peroniarze – to taki żargon. Pociąg odjeżdża z peronu, a kurs wybija się do góry. Ci którzy chcieli nabyć akcje, ale ich jednak nie posiadają, to są “peroniarze”.
10. Wybicie – nagły, dość duży ruch cen w górę.
11. Oczekiwanie na info – to jest sytuacja kiedy inwestorzy spodziewają się ważnego wydarzenia w spółce, a co za tym idzie ruch cen góra/dół. Możliwy kierunek ruchu trzeba sobie oszacować wcześniej określając stan spółki.

Pytań i odpowiedzi znalazłoby się więcej, możliwe że w przyszłości rozwinę ten temat.

Niektóre operacje na papierach wartościowych:

Realizacja zysku, realizacja straty
Na czym polega realizowanie zysku i realizowanie straty w obrocie papierami wartościowymi
Przykład: kupiłeś akcje za 1000zł. Po pewnym czasie straciły na wartości i ich wartość wynosi 500zł. Jeśli w tym momencie sprzedasz akcje, to zrealizujesz stratę i będziesz na minusie 500zł. Może być tak, że cena akcji po jakimś czasie wróci do swojej wartości wyjściowej. Może być też tak, że cena będzie wyższa od ceny zakupu. Jeśli przykładowo, cena akcji kupionych za 1000zł, po pewnym czasie wyniesie 1500zł i wtedy sprzedasz te akcje w tej cenie, to mówi się że nastąpiła realizacja zysku. Proste, sprzedając z zyskiem realizujesz zysk 🙂

Zawieszenie notowań spółki.
Zdarza się, że np. na wniosek KNF zostaną zawieszone notowania jakiejś spółki. W takiej sytuacji nie można dokonywać żadnych transakcji. Jakie są powody zawieszania spółek? Powody są różne, może to być związane z operacją scalenia akcji albo wykrycia pewnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu spółki na giełdzie.

Zdjęcia spółki z giełdy
Zdarza się czasami, że spółka jest usunięta z notowań. Powodem może być naruszenie zasad funkcjonowania spółki w notowaniach.

Rynek główny a rynek NewConnect
Skrótowo, na rynku głównym są duże spółki cieszące się zainteresowaniem dużych inwestorów. W tym rynku może brać udział każdy uczestnik giełdy. Jest też alternatywny system obrotu, rynek New Connect przeznaczony dla małych spółek, które dopiero wchodzą na giełdę. To na tym rynku najczęściej można zaobserwować gwałtowne ruchy ceny.

Jeszcze kilka TIP'ów

TIP 1: inwestowanie wiąże się z pewnymi kosztami, zazwyczaj biura maklerskie pobierają prowizje od sprzedaży i kupna papierów wartościowych, a zysk z obrotu papierami wartościowymi jest opodatkowany stawką 19%.

TIP 2: przygodę z giełdą zaczniesz od odwiedzenia biura maklerskiego i założenia tam konta. Spodziewaj się rozmowy na temat inwestowania i pytań od pracownika biura maklerskiego o Twoje doświadczenie inwestycyjne.

TIP 3: nie chwal się swoimi inwestycyjnymi poczynaniami w domu. Niech o tym nie wie Twoja dziewczyna, żona, dzieci, rodzina. Dla Twojego i ich bezpieczeństwa. Oni nie będą się martwić o Ciebie, a Ty nie będziesz musiał się tłumaczyć jeśli wszystko stracisz. Za to pomyśl jaką dostaną euforię i jaką dumą się ujmą, jak przyniesiesz do nich swoje zyski 😉

TIP 4: Trzeba giełdę poznać i nauczyć się tych technik samodzielnie. Polecam czytanie różnych książek pisanych przez znanych ludzi giełdy oraz rozmawianie z innymi inwestorami i wymianę doświadczeń.

TIP 5: Fazy cyklu giełdowego. Giełda żyje w fazach ruchu cenowego, tak jak rok ma swoje pory roku. Rozróżniamy 4 fazy cyklu cen: Faza akumulacji, faza wzrostu, faza dystrybucji akcji i faza spadków.

TIP 6: Jeśli ktoś bardzo namawia do zakupów akcji jakiejś spółki to bądź ostrożny. Możliwe że jest ona w fazie dystrybucji. Po fazie dystrybucji następują spadki, choć może być jeszcze dla nie poznaki nagłe krótkotrwałe podbicie ceny.

TIP 7: Formacje techniczne typu głowa z ramionami, podwójny szczyt, litera W, litera M – warto zapoznać się z tematem, ale nie traktować tego jako wyrocznię.

 

Złota rada na sam koniec

Miej odskocznię od giełdy, miej hobby, np. fotograficzne. Jeśli już masz hobby to dobrze. Jak nie, to namawiam na zainteresowanie się robieniem zdjęć. Fotografia odpręża, relaksuje, potrafi bardzo zająć umysł. To dobra odskocznia od inwestowania. Bo inwestując, można za bardzo skupić się na tym i ciągle dręczyć się pytaniami, czy postąpiło się dobrze. A kiedy inwestycje przynoszą straty, to można się jeszcze bardziej zadręczyć. Dbanie o zdrowie psychiczne, równowagę oddając się np. fotografowaniu i robieniom zdjęć w plenerze (pięknym modelkom i modelom na przykład) zapewni pewien balans i komfort psychiczny.

  • 8 302
  • 4 223
  • 9
  • 0
Pantofelki damskie łazienkowe
Zdjęcia pantofli
Ozdobne profile stalowe
Profile stalowe
Wydarzenie charytatywne - Okęcie 03-2015
Wydarzenie charytatywne - Okęcie 03-2015
Napój
Fotografia reklamowa
Poduszka biała jasiek z wypełnieniem antyalergicznym
Zdjęcia poduszek
Zdjęcia telefonów
Zegarek Miugo
Fotografia reklamowa
Rurka tracheostomijna z balonikiem i wężykiem
Zdjęcia akcesoriów medycznych
Fotografia monet obiegowych NBP
Zdjęcia monet
Klawiatura komputerowa
Silne hasło nie do złamania
Katalog profili stalowych
O katalogach produktowych
Okulary ze złotą oprawką
Zdjęcia okularów
Scroll to Top