Turniej tańca towarzyskiego GPP

Grand Prix Polski w sportowym tańcu towarzyskim.

Fotografia tańca na turniejach. Jak zrobić zdjęcia sportowe tańcerzy w tańcu? Jaki sprzęt fotograficzny jest potrzebny do zrobienia zdjęć tańczącej pary?

Bez względu na to, czy zdjęcia tańca będą na hali sportowej, w obiekcie zamkniętym lub będzie to wydarzenie plenerowe, sposób przygotowania do wykonania zdjęć jest praktycznie taki sam.

Zdjęcia sportowe, do których należą zdjęcia z turniejów tanecznych, wymagają przede wszystkim szybkiej migawki, czyli krótkiego czasu naświetlania aby uchwycić zamrożony ruch. Para w tańcu porusza się szybko. Nawet jak na chwilę się zatrzymuje aby wykonać efektowną figurę, to trwa to moment, a ciało i tak nie zamiera nagle w bezruchu. Tancerze zawsze poruszają ciałem.
Przed wybraniem się na pokaz tańca lub na turniej, warto trochę wcześniej poćwiczyć, fotografować np. jadące samochody na ulicy albo ludzi którzy biegają (tylko uwaga na prawa autorskie – nie można publikować bez zgody wizerunku obcych ludzi np. biegających w parku).

GPP w tańcu towarzyskim to turniej wysokiej klasy.

Te zdjęcia wykonałem w około 2015-2016 roku, na ten moment już nie pamiętam. Były dwa lub trzy z rzędu turnieje Grand Prix Polski w Arenie Ursynów.

Zaprosiłem znajomych, którzy interesowali się tańcem, ale bardziej amatorsko. Wszyscy byliśmy zachwyceni. Mnie na długie lata pozostała w pamięci bardzo miła pamiątka. Emocje podczas turnieju były ogromne. Kunszt tancerzy po prostu zwalał z nóg, a kreacje były wielką radością dla oczu.

Nauka tańca

Taniec towarzyski jest mi szczególnie bliski, gdyż sam wiele lat temu uczyłem się go i nawet sam na parkiecie byłem razy, nie dane mi jednak było rozwijać się dalej w tym kierunku. Wybrałem modern jive, czyli zupełną rozrywkę, a później salsę i bachatę.

Polecam naukę tańca każdemu, ożywia on ciało i umysł, daje mnóstwo radości i pozytywnie wpływa na zdrowie i kondycję.

Jaka szkoła tańca w Warszawie?

W Warszawie jest wiele szkół tańca towarzyskiego, salsy, bachaty, swinga, modern jive i innych stylów. Jest w czym wybierać.

Jeśli zastanawiasz się czy dasz radę lub czy taniec jest dla Ciebie, to po prostu spróbuj. Nie umiesz tańczyć – tam się nauczysz. Wybierz poziom początkujący i zacznij już dziś. Taniec to nauka na długie miesiące i doskonalenie techniki latami ale właśnie o to chodzi. Nauka figur, prowadzenia, osłuchanie się z muzyką, musicality, interpretacja tańca. Wielka przygoda.

Jaka szkoła tańca jest najlepsza? Nie ma takiej 😉 Każdy dobry tancerz wie, że warto uczyć się u różnych trenerów w różnych szkołach i czerpać wiedzę i doświadczenie z różnych źródeł 🙂 Z czasem zbudujesz swój własny styl taneczny, wyciągniesz z pobranych nauk to, co Tobie się będzie podobać i będziesz dalej się w tym rozwijać. Może z czasem zmienisz styl tańca… ja zmieniałem kilkakrotnie. To całkiem normalne, bo tancerz chce się rozwijać.

Czy to jest dla mnie?

Czy trzeba mieć partnera do tańca? Jeśli to nie jest sportowa szkoła tańca towarzyskiego, to nie musisz mieć. Do szkół tańca chodzi bardzo ludzi bez pary, a na zajęciach są zmiany w parach.

Czy trzeba mieć specjalne obuwie taneczne? Trzeba mieć obuwie na zmianę ze względu na to, że szkoły tańca posiadają specjalne parkiety, ale na początek wystarczą po prostu wygodne buty byleby nie z twardą podeszwą i nie taką przez którą możesz mieć utrudnione obracanie się. Ja bardzo szybko zdecydowałem się na buty taneczne. Nie są bardzo drogie, a starczą na parę lat i naprawdę są mega wygodne. Do tego jak wyglądają! Szczególnie u tancerek! 🙂

Polecam wpisać sobie Arenę Ursynów jako obiekt interesujący, warty odwiedzania ze względu na organizowane tam różne sportowe wydarzenia. Namawiam także w ogóle do uprawiania sportu 🙂

Dzieciom i osobom bardzo młodym bardziej mogę polecić rozpoczęcie przygody z tańcem towarzyskim, choć od razu powiem że to nauka na wiele lat i duże nakłady finansowe. W pozostałych przypadkach jak tańczy się takie tańce jak modern jive, disco samba, swing, salsa, bachata, to nauczyć się można w parę miesięcy takiego przyzwoitego podstawowego poziomu. Im częściej chodzi się na zajęcia, oraz na imprezy :), to tym szybciej wiedza przechodzi w dobrą praktykę. Na pewno nie warto przejmować się jakimiś niepowodzeniami na początku, bo one będą, jak we wszystkim czego człowiek uczy się od początku.

Taniec, to okazja do zdjęć

Pasjonatom fotografii polecam wyszukiwanie w internecie wiadomości o turniejach, na które zazwyczaj są darmowe bilety. Można zrobić naprawdę genialne zdjęcia, którymi wzbogacicie sobie portfolio i pokażecie innym jak fajnym hobby jest taniec 🙂

 

Wyzwania fotografa w fotografowaniu tańca i tancerzy na wydarzeniach sportowych i kulturalnych

Co potrzeba do robienia zdjęć sportowych
1. Wprawne oko aby złapać ten jedyny moment. Taniec warto poznać i dobrze jest umieć przewidzieć, w którym momencie tancerze wykonają np. zwrot, albo akcję jak figura, uniesienie lub coś innego.
2. Dobry jasny obiektyw, może być stałoogniskowy, ale zoom będzie bardziej praktyczny. W salach sportowych nie jest za jasno. Mimo, że sa reflektory, to jednak ze względu na konieczność robienia zdjęć na krótkich czasach naświetlania tego światła nie będzie wiele, a sam obiektyw prawdpodobnie też będzie trzeba trochę przymknąć (przesłonę obiektywu).
3. Aparat który potrafi w krótkim czasie zapisać dużą ilość zdjęć lub ewentualnie ma tryb seryjny. Dodatkowym atutem sprzętu będzie to, że pozwoli na używanie wysokich czułości bez strat jakości. Zdjęcia tańca z szumem i nie ostrością nie będą się nikomu podobać.

Jaki obiektyw kupić do zdjęć sportowych, jaki powinien być?

Ważne pytanie – przede wszystkim z jakiego dystansu będziesz robić zdjęcia tańca. Na pewno sprawdzi się obiektyw standardowy o ogniskowej 50mm i świetle w granicach 1.8. Takie obiektywy często oferują bardzo wysoką jakość i są ostre oraz pozbawione wielu wad optycznych. Drugim obiektywem może być coś dłuższego, jakieś krótkie tele, do 100mm. Nie polecam stosowania za długiej ‘lufy’, gdyż będzie ciężko Ci nadążyć za poruszającymi się parami. Co innego w przypadku fotografowania z większych odległości.

Czy do zdjęć sportowych potrzeba lampy błyskowej?

Raczej nie. Nie sprawdzi się. Poza tym fotograf błyskający fleszem będzie przeszkadzał innym, np. na widowni, a zawodników może oślepiać. Nie polecam.

Czy zabrać ze sobą statyw albo monopod do fotografii turnieju i pokazów tanecznych?

Statyw do fotografii tańca na pokazach i turniejach tanecznych może być mało praktyczny. Będziesz się przemieszczać, a na takich tanecznych wydarzeniach sportowych jest dużo ludzi, widownia, tancerze którzy będą wokół Ciebie, ich znajomi. Z dużą ilością sprzętu będziesz też bardziej zwracać na siebie uwagę. Polecam za to monopod. Mały, kompaktowy, składany, zapewni Ci trochę stabilizacji aparatu i docenisz używanie tego sprzętu.

A teraz czas na praktykę!

Wybierz się czym prędzej na pokaz taneczny lub turniej tańca, i fotografuj tancerzy. Nie przejmuj się, jeśli na początku zdjęcia wyjdą Ci nie ostre, poruszone albo po prostu nie złapiesz tych najlepszych momentów. Fotografia sportowa jest trudna. Wymaga cierpliwości, doświadczenia, opanowania oraz umiejętności przewidywania i koncentracji.

PS. Weź ze sobą zapasowe baterie do aparatu i dodatkowe karty pamięci, bo na turniejach i pokazach tanecznych robi się bardzo wiele zdjęć.

Powodzenia!

  • 7 581
  • 3 781
  • 5
  • 0
Zawór DN20 PN16 mosiądz
Zdjęcia zaworów
Napój
Fotografia reklamowa
Biała bluzka młodzieżowa z aplikacją Monster Truck
Fotografia reklamowa
Słuchawki stereo dla gracza
Zdjęcia RTV słuchawek stereo
Modne krawaty w różnych wzorach
Zdjęcia krawatów męskich
Konsola Xbox One Fat
Xbox one
Ekspozytor plastikowy Hella
Fotografia reklamowa
Turniej tańca towarzyskiego GPP Arena Ursynów
Turniej tańca towarzyskiego
Fabryka, zdjęcie maszyn Kraus CX na linii produkcyjnej
Fotografia wnętrz
Krem o aromacie pomarańczy w ocowej aranżacji
Artykuł
Zdjęcia tkanin
Pręgież wrocławski
Wrocław foto spacer
Scroll to Top