Bezpieczne logowanie – weryfikacja dwuetapowa

Bezpieczne logowanie z uwierzytelnieniem czyli weryfikacja dwuetapowa lub dwuskładnikowa podczas logowania. Co to jest i dlaczego jest ważne?

Coraz częściej możemy spotkać się w Internecie z określeniem bezpiecznego logowania, weryfikacji dwuetapowej lub dwuskładnikowej podczas logowania na konta w różnych portalach czy np. do banku.

Do niedawna do logowania wystarczyło podać login i hasło, ale od paru lat, coraz częściej i coraz więcej można zetknąć się z weryfikacją dwuetapową, czy logowaniem dwuskładnikowym. W dużym skrócie chodzi o to, że do logowania przy pomocy normalnego hasła, potrzeba dodatkowego zabezpieczenia, dodatkowego jakby klucza. Logowanie dwuskładnikowe to jakby otwieranie drzwi, które są chronione dwoma zamkami, z tym że drugi zamek pojawia się dopiero w momencie wprowadzenia pierwszego poprawnego klucza.

Czyli to wygląda tak, jesteś na karcie logowania, podajesz swój login i wpisujesz hasło. Za kilka chwil otrzymujesz kod autoryzacyjny na sms albo strona wyświetla Ci obrazek ze specjalnym kodem, który musisz sfotografować telefonem ze specjalną aplikacją powiązaną ze stroną do której się logujesz albo specjalnym sprzętowym tokenem. Po tej operacji otrzymasz kod, który podasz na stronie logowania w specjalne okienko.

Autoryzacja logowania w bezpiecznym logowaniu - czym jest i czy ja tego potrzebuję?

Sens tego zabezpieczenia polega na tym, że jeśli ktoś niepowołany wejdzie w posiadanie Twojego loginu i hasła, to nie będzie mógł zalogować się bez posiadania drugiego klucza, czyli kodu otrzymanego na aplikację lub token. Gorzej, jeśli telefon lub token też jest w rękach oosoby nie powołanej, ale tutaj jest kolejne zabezpieczenie – krótki kod autoryzacyjny chroniący dostęp do apki lub tokena. Dodatkowym zabezpieczeniem jest to, że urządzenie zablokuje się np. po 3 nie udanych próbach logowania. Odpada więc metoda podawania hasła fikcyjnego na zasadzie “a może się uda, może zgadnę”. Kolejnym zabezpieczeniem jest informacja którą otrzymasz na sms lub e-mail o próbie takiego nie udanego logowania, dzięki czemu możesz błyskawicznie zareagować.

Uwierzytelnione logowanie co to jest? Uwierzytelnienie logowania na konto?
Dlaczego trzeba uwierzytelnić logowanie?

Jeśli z kolei logowanie przejdzie pomyślnie dzięki podaniu kodu z apki i tokena, bo to Ty się logujesz i znasz mechanizm i hasła to mówimy właśnie o uwierzytelnieniu logowania. I wszystko jest teraz w porządku.

Jakie mogą być składniki dwuetapowego logowania? Co zamiast hasła? Czy muszę używać hasła do logowania?

Zamiast klasycznego hasła można w dzisiejszych czasach posłużyć się odciskiem palca, skanem siatkówki oka, zdjęciem swojej twarzy, nagraniem głosu. Urządzenia z których korzystamy są coraz mądrzejsze, mają szybsze procesory i coraz bardziej zmyślne, fachowe oprogramowanie. W przyszłości na pewno dojdą jeszcze inne formy logowania zamiast podawania standardowego hasła. Kto wie, może będzie do skan unikalnej struktury z naszego mózgu – zbliżając się do terminala płatniczego albo wchodząc na stronę logowania, urządzenie wykryje kto przy nim stoi i nie będzie oczekiwało już żadnych haseł?

Polecam korzystanie z weryfikacji dwuetapowej. Żyjemy w czasach, w których łatwo hasło stracić albo złamać przy użyciu super komputerów oraz specjalnego oprogramowania, które niestety coraz częściej wpada w niepowołane ręce.

  • 179
  • 0
  • 0
  • 8 290
  • 4 213
  • 0
  • 0
Wydarzenie charytatywne - Okęcie 03-2015
Wydarzenie charytatywne - Okęcie 03-2015
Kanapka Tomcio Paluch Bekon
Dania gotowe Packshot
Pociąg specjalny PKP OL12 7 Warszawa-Sierpc 15-09-2013
Makieta kolejowa w skali H0
Mini test obiektyw Samyang 8mm z 2-02-2023
Test obiektyw Samyang 8mm
Konsola Xbox One Fat
Xbox one
Modne krawaty w różnych wzorach
Zdjęcia krawatów męskich
Ekspozytor plastikowy Hella
Fotografia reklamowa
Wkra Kajaki Spływ
Zegarek Miugo
Fotografia reklamowa
Okulary ze złotą oprawką
Zdjęcia okularów
Poduszka biała jasiek z wypełnieniem antyalergicznym
Zdjęcia poduszek
Pantofelki damskie łazienkowe
Wyciszenie mieszkania
Scroll to Top