Hasło, silne, trudne do złamania – jakie jest dobre?

Loguj się bezpiecznie czyli weryfikacja dwuetapowa lub dwuskładnikowa podczas logowania. Co to jest i dlaczego jest ważne?

Po co mi silne hasło i dlaczego to jest takie ważne. Dlaczego coraz więcej stron i programów wymaga podawania silnego hasła, coraz dłuższej i trudniejszej do zapamiętania kombinacji znaków? Co charakteryzuje dobre hasło

Żyjemy w czasach bardzo silnych komputerów, które z łatwością mogą łamać coraz dłuższe hasła. Do niedawna hasło, które składało się z 8 znaków było trudne do złamania przez komputer, bo takie rozpracowywania haseł zazwyczaj opierają się na metodzie brute force, czy forsowania siłą. A dokładniej, przez próbę każdej możliwej kombinacji.

Aby zrozumieć ile może być kombinacji posłużę się prostym przykładem:

Przykład 1:
Mając hasło składające się z samych cyfr i mające 3 znaki np. 123 – jest 1000 kombinacji do złamania. Dodając jeszcze jedną cyfrę do hasła, kombinacji jest 10000.

Przykład 2:
Jeśli zbudujemy hasło w oparciu o małe litery i użyjemy hasła z 3 znaków np. a1u to w przybliżeniu kombinacji mamy 46656.

Jak to jest policzone?

W przykładzie 1 mamy możliwych 10 kombinacji na jedną pozycję czyli na jeden znak, a znaków są 3, a więc 10x10x10 daje 1000.
W przykładzie 2 mamy 10 kombinacji z cyfr i założyłem 26 kombinacji z alfabetu, co daje 36x36x36 czyli 46656.

Potrzeba używania silnego hasła do kont w Internecie

Przykład 3:
Jeśli do zbudowania hasła użyjemy także wielkich liter to orientacyjnie kombinacji na 1 znak mamy 26+26+10=62 i mnożąc 62x62x62 otrzymujemy już aż 238328 możliwych kombinacji.

Przykład 4:
Do zbudowania hasła używamy znaków specjalnych, na szybko policzyłem ich 31 sztuk plus mniej więcej drugie tyle, które można wywołać z klawiatury numerycznej (wciskając kombinację klawiszy AlT+004 lub inną liczbę) w liczbie ok 30, a więc mamy dodatkowo 61 znaków:
62+61 daje wynik 123 kombinacji na jeden znak, co mnożymy kolejno przez wszystkie pozycje 123x123x123 i otrzymujemy 1860867 kombinacji. Prawie 2 miliony.

Dużym minusem stosowania skomplikowanego hasła jest sam fakt jego skomplikowania bo musimy je zapamiętać, ale ilość kombinacji jakie musiałby zrobić komputer wzrasta do liczb “astronomicznych”. Z samych cyfr było 10000.

Przykład 5:
Policzmy, ile będzie kombinacji w haśle składającym się z 8 znaków?
123 do potęgi 8 daje wynik = 6,622492648848801e+19
Dziwny wynik? Proszę wziąć kalkulator i policzyć, zobaczyć jak szybko rośnie ilość kombinacji.
Takie 8 znaków obecnie najszybsze komputery łamią w kilka dni. Super komputer zrobiłby to pewnie w parę chwil, podobnie komputer kwantowy.

Dlatego coraz częściej namawia się ludzi, aby stosowali hasła coraz dłuższe i coraz bardziej skomplikowane. Minimum 12 znaków i więcej. Oczywiście dużym zabezpieczniem przy stosowaniu hasła w aplikacjach czy stronach internetowych jest to, że np. po wprowadzeniu 5 złych kombinacji z rzędu, dostęp do pola logowania zostanie zablokowany. To dla bezpieczeństwa. Ale jeśli np. posiadasz dysk twardy, pendrive albo telefon z danymi zabezpieczonymi hasłem i te urządzenia wpadną w niepowołane ręce, to nie będzie żadnej blokady, która uniemożliwiłaby stosowanie metody siłowej brute force…
Ja swoje najbardziej cenne dane zabezpieczam hasłami które mają 40 i więcej znaków.

Jakich haseł nie wprowadzać? Przykłady. Złe hasła, które błyskawicznie można złamać.

Statystyki pokazują, że najczęściej łamanym hasłem są kombinacje tylko 1111, 1234, abcd…
Inne przykłady:
1. Twoje imię
2. Imię Twojej dziewczyny, chłopaka, żony, męża, mamy, taty, brata, siostry
3. Imię Twojego psa, kota
4. Marka Twojego samochodu
5. Aktualna data, data urodzin, ważne daty historyczne
6. Prosta kombinacja składająca się z samych cyfr, szczególnie powtarzających się np. 11223344
7. Prosta kombinacja składająca się z samych liter, szczególnie powtarzających się np. bbcceehh
8. Znane imiona i nazwiska
9. Nazwy ulic, miejscowości
10. Cytaty

Jak sobie ułatwić życie? Łatwe do zapamiętania hasło i trudne do złamania, przykład.

Skomplikowane hasło będzie trudne do zapamiętania w pamięci umysłu. Tyle spraw mamy na głowie, a zapamiętanie zwykłego pinu do karty debetowej bywa problematyczne.
Można sobie nieco ułatwić zadanie stosując na hasło np.

1. Hasło powinno mieć 12 znaków i więcej
2. Hasło powinno składać się z cyfr, małych, wielkich liter oraz znaków specjalnych
3. Hasło nie powinno zawierać w sobie tylko słów występujących w słowniku
4. Warto oprzeć się na kojarzeniu danych przez mózg aby ułatwić zapamiętanie.
5. Hasło składa się z kilku odrębnych logicznie członów, fraz.

Silne hasło, przykład silnego hasła. Jak zrobić i zapamiętać silne hasło aby było trudne do złamania?

Warto budować hasła składające się z kilku “fraz”. Np. bliska Ci osoba powiedziała Ci coś wyjątkowego, co od razu zapadło w pamięć. Weź to zdanie, te słowa. Teraz dodaj do tego datę kiedy to się wydarzało. Teraz pomyśl jakie uczucie to w Tobie wzbudziło i napisz je. I np. Twoja połówka powiedziała że bardzo smakował jej tort który od Ciebie otrzymała. Było to dnia 15-02-2001 roku. Poczułeś się wyjątkowo. Przykładowo to hasło może wyglądać tak:

15Lutego2001MarcieBardzoSmakowalMojTortiByloMiBardzoMilo:)

Hasło specjalnie jest napisane bez żadnych przerw. To hasło jest dość skomplikowane, ale bardzo łatwo je zapamiętasz. Stosowanie wielkich liter na początku każdego wyrazu to tylko przykład – możesz tego nie robić albo umieszczać wielkie litery gdzie indziej. Chodzi o to, aby one były, bo utrudniają złamanie hasła. Musisz tylko uważać aby nie utrudnić sobie. Oprzesz to na swoich pozytywnych odczuciach i prawdopodobnie Twój mózg nigdy nie zapomni tego hasła. Skup się na zapamiętaniu kolejności słów i jego sensu. Możesz je sobie dowolnie zmodyfikować. Datę dać na końcu, zapisać ją słowami. Możesz nie pisać daty, a wiek tej osoby albo coś innego. Można pokusić się o dodanie większej ilości znaków specjalnych. Np. litery “a” zamienić znakiem małpy “@”. Zostawiam to Tobie. Pole do popisu jest.

aparat nikon d800 + pierscien makro meike
Lustrzanka czy bezlusterkowiec?
Wrocław, Ogród Zoologiczny
Zoo we Wrocławiu
Zdjęcia żywności
Sadyba - ulica Goraszewska
Sadyba - wiosenny spacer
Konsola Xbox One Fat
Xbox one
Klawiatura komputerowa
Silne hasło nie do złamania
Sekator do gałęzi Yato
Zdjęcia narzędzi
Rurka tracheostomijna z balonikiem i wężykiem
Zdjęcia akcesoriów medycznych
Zachód słońca w Powsinie
Zachody Słońca w Powsinie
Mini test obiektyw Samyang 8mm z 2-02-2023
Test obiektyw Samyang 8mm
Pręgież wrocławski
Wrocław foto spacer
Pociąg specjalny PKP OL12 7 Warszawa-Sierpc 15-09-2013
OL-12 7 Warszawa Sierpc
Scroll to Top