Xbox One – mini FAQ

Konsola Xbox One Fat

Masz Xbox One i problem z konsolą?

Słowem wstępu…

Konsola Xbox One to następca znanej konsoli Xbox 360 i w pewnym sensie odpowiednik technologicznej generacji Play Station 4 , gdyż konsole obu producentów oferują zbliżoną jakość. Podobnie było w przypadku PlayStation 3 i Xbox 360, które konkurowały ze sobą.

Konsole jednak kupuje się dla gier. I ja np. zachowuję sobie starsze modele konsol aby móc grać w swoje ulubione tytuły.

W 2023 roku konsola Xbox One wydaje się konstrukcją dość starą, ale ma ona jednak dalej swoich zwolenników i jest dużo ciekawych gier w które można pograć. Niestety jak wszystko w życiu, konsole też się zużywają i pojawiają się problemy. W tym mini FAQ spróbuję pomóc rozwiązać kilka najczęściej występujących problemów oraz podać parę wyjaśnień.

Xbox One występuje w kilku wersjach technologicznych:

 • Xbox One, zwana też potocznie “Fat”
 • Xbox One S
 • Xbox One S Digital
 • Xbox One X

“Xbox One”
Najszybciej zwracające uwagę różnice między “Xbox One” a “Xbox One S”, to kolor obudowy, jej wielkość i zasilacz który w wersji “One” jest oddzielnie, a od wersji “One S” jest zabudowany w obudowie konsoli. Wersja “One S” sprzętowo nie różni się zbytnio od wersji One, ma o około 5% szybszy procesor (ten sam model) i pozwala na odpalanie filmów w 4K a gry mają pracować w rozdzielczości 1440p. Konsola “Xbox One” uruchamia gry w rozdzielczości max 1080p i nie obsługuje filmów w 4K. Konsole są wydawane z dyskami o różnych pojemnościach 500GB lub 1TB. Do konsoli można podłączyć zewnętrzny dysk twardy przez gniazdo USB 3.0. Ja w ramach testów podpiąłem dysk ssd Patriot 480GB i działa, jest szybszy od dysku fabrycznie zamontowanego. W konsolach “Xbox One” gry instaluje się z dysków Blue-Ray albo pobiera z Microsoft Store.

“Xbox One S” vs “Xbox One S Digital”
Konsola “Xbox One S Digital” to odchudzona o napęd Blue-Ray wersja “One S”. Po prostu, nie ma tam napędu, ale fizycznie wszystko inne jest takie samo. Czyli to taki “Xbox One” bez napędu Blue-Ray, a gierki trzeba sobie tylko ściągać z sieci. Z zewnątrz obudowa nieznacznie się różni – jest pozbawiona szczeliny do wsuwania płyt.

“Xbox One X”
Konsola One X w stosunku do poprzednich z serii One ma zmieniony kształ obudowy, jest czarna, zawiera napęd, ma znacznie szybszy procesor i więcej pamięci oraz ogólnie dużo wyższą wydajność. Gry na niej wyglądają najlepiej, mają jeszcze więcej szczegółów i są ładniejsze. “Xbox One X” to najmocniejsza z konsol z serii “One”.

Czy warto kupić konsolę Xbox One, S, X ?

Jeśli jeszcze używasz PlayStation 3 lub Xbox 360 i myślisz o zmianie, to naprawdę warto zwrócić uwagę na Xbox One. Ja po testach zostawiłem sobie najsłabszy model czyli Xbox One, bo na moje potrzeby wystarcza mi. Kupiłem sprzęt używany, więc liczyła się dla mnie także cena. Gry są jednym z moich hobby, na które nie chcę przeznaczać zbyt dużych środków finansowych. Jeśli miałeś Xbox360 to kupując “Xbox One” będziesz mógł odpalać na nim “stare” gry, gdyż konsola Microsoftu oferuje kompatybilność wsteczną. Ja zastanawiałem się nad wyborem między “Xbox One” a “Playstation 4”, ale zdecydowałem się na Xbox ze względu na tą kompatybilność, cenę, i serie gier Forza. Obecnie moja stareńka PlayStation 3 dalej leży pod biurkiem i co jakiś czas służy mi do grania.

Jeśli grasz na PS4, to Xbox One można odpuścić, lepiej dołożyć środki i wybrać nowszą konsolę.

Często zadawane pytania związane z konsolą Xbox One

 1. Jaki model konsoli wybrać?
  Zasadnicze różnice techniczne między poszczególnymi modelami konsoli Xbox One opisałem powyżej. Są jeszcze jednak dodatkowe kryteria wyboru jak wygląd, ilość miejsca na konsolę, możliwości finansowe i oczekiwana jakość, dlatego musisz się nad tym zastanowić. Jeśli nie masz ograniczeń finansowych to próbuj zdobyć najwyższy z serii model, tj. Xbox One X.
 2. Jaką wybrać pojemność dysku twardego do konsoli?
  w kwestii dysku wbudowanego w konsolę to polecam 1TB. Dysk dodatkowy optymalnie będzie w zakresie 500-1000GB, najlepiej SSD na USB 3.0.
 3. Czy na Xbox one będą działały gry z Xbox 360?
  Tak, konsola Xbox One oferuje kompatybilność wsteczną. Gry na Xbox 360 można pobrać ze sklepu Microsoft lub instalować z oryginalnych płyt.
 4. Jakie są zasadnicze różnice między PlayStation 3 lub Xbox 360 a Xbox one?
  Różnica jest zasadnicza, gdyż Xbox One jest konsolą nowszej generacji i gry wyglądają o wiele lepiej, mają więcej szczegółów i wyższą rozdzielczość.
 5. Czy gry na zewnętrznym dysku można przenieść na inną konsolę
  tak, jest taka możliwość, ale nadal musisz mieć oryginalne płyty z grami, bo zawiera się na nich licencja niezbędna do uruchomienia gry.
 6. Co lepiej kupić, konsolę Xbox One X czy Xbox Series S ?
  to są konsole w dwóch różnych generacjach technologicznych, Xbox Series S jest nowszy i będą na nim chodziły wszystkie najnowsze gdy. Series S to młodszy brat Series X. Jednakże Xbox Series S nie posiada napędu, a z kolei Xbox One X mimo że jest konsolą wcześniejszej generacji, to pozwala grać w 4K i oferuje potężną ilość jednostek obliczeniowych, jego sumaryczna wydajność jest wyższa od Xbox Series S.
 7. Jak podłączyć do konsoli Xbox One system audio, wzmacniacz i zewnętrzne głośniki?
  Możliwości są dwie. Jeśli w Twoim monitorze lub telewizorze do którego jest podłączona konsola, jest wyjście audio np. na słuchawki, to możesz tam wpiąć kabel z końcówką mały jack 3,5mm, a drugą końcówkę kabla audio wpiąć we wzmacniacz, do którego będą pasowały prawdopodobnie wtyczki cinch/RCA. Drugi sposób, to musisz zakupić sobie zewnętrzny konwerter sygnału optycznego na analogowy (do kupienia na znanym portalu za ok 25zł) i kablem optycznym wyprowadzonym z tyłu konsoli podpiąć konwerter, a do konwertera podpiąć kable audio. Ja stosuję metodę pierwszą, tylko po drodze mam jeszcze switch audio.
 8. Czy w 2023 roku warto jeszcze kupić Xbox One? – tak, myślę że mimo swoich lat, to grafika jest całkiem przyzwoita. Z resztą, nie samą grafiką człowiek żyje, i jeśli słowa grywalność, miodność są dla Ciebie najbardziej ważne, to nie ma co zwlekać z zakupem. Oczywiście ważne spostrzeżenie – obecnie na rynku są tylko modele używane. Dobrze jest kupić konsolę z kimś kto się zna. Sporo sprzętu jest już zużytego, w kiepskim stanie. Dużo konsol zabrudzonych, nie sprawnych do końca. Jest pewne ryzyko.

Rozwiązywanie niektórych problemów z Xbox One

 1. Konsola nie uruchamia się
  jeśli dotąd działała prawidłowo, sprawdź najpierw zasilacz. Powinien świecić diodę. Po podłączeniu do sieci dioda powinna być pomarańczowa a po uruchomieniu konsoli powinna być biała. Jeśli nie świeci – zasilacz do wymiany. Jeśli zasilacz jest sprawny a konsola nie reaguje na przycisk zasilania to problem może być z przyciskiem lub taśmą, która łączy przycisk z płytą główną. Może być także problem z dyskiem twardym, jeśli konsola była mocno uderzona podczas pracy. Najgorszy wariant to spalona elektronika i/lub procesor. Trzeba by rozebrać konsolę i obejrzeć ją w środku. Jeśli na tym się nie znasz – oddaj sprzęt do serwisu! Pamiętaj, że otwieranie urządzeń elektrycznych bez odpowiedniej wiedzy grozi porażeniem prądem i uszkodzeniem sprzętu.
 2. Konsola nie czyta płyty, napęd nie czyta płyty
  Problemy z napędem występują często ze starości lub zabrudzeń które dostały się do obudowy napędu. Możliwe że soczewka lasera jest zanieczyszczona. Można próbować użyć płyty czyszczącej, ale to jest bardzo ryzykowne i wielu ludzi odradza takie rozwiązanie. Ja tego nigdy nie próbowałem, bo istnieje ryzyko że szczoteczki na płycie oderwą się i zostaną w napędzie powodując gorsze uszkodzenia. Można zajrzeć do napędu i przedmuchać go lub jeśli masz zaawansowaną wiedzę, to rozmontować go tak aby obejrzeć soczewkę lasera. To jednak wymaga rozkręcenia obudowy konsoli i wyjęcia napędu odpinając go z płyty głównej. Jeśli nigdy tego nie robiłeś, to przekaż sprzęt do serwisu. Napęd blue ray to delikatny instrument i łatwo go uszkodzić. Ja akurat mam doświadczenie informatyczne i udało mi się rozmontować konsolę Xbox One i wyjąc napęd. Mój napęd miał problemy z odczytywaniem płyt – raz działał, a raz nie. Ma swoje “ulubione” płyty, których nigdy nie czyta. Przedmuchałem go w środku, i wytarłem kurz który osiadł na dolnej płycie obudowy napędu i jego praca trochę się poprawiła.
 3. Konsola wyłącza się samoistnie
  może to świadczyć o problemie z zasilaczem lub przegrzewaniem się. Sprawdź czy nie masz kurzu na wiatraku od procesora. Dobrze by było sprawdzić czy radiator pod wiatrakiem nie jest zakurzony. W najgorszym razie masz problem z sekcją zasilania na płycie głównej albo uszkodzony dysk twardy. Wtedy oddaj konsolę do serwisu.
 4. Konsola restartuje się
  zwróć uwagę czy restartuje się podczas grania czy w menu? Czy jeśli podczas grania to czy na każdej grze i zawsze o tej samej porze? W pierwszej linii sprawdź czy Twoja konsola jest prawidłowo chłodzona, czy nie masz kurzu na wiatraku i radiatorze. Możliwe że masz uszkodzenie dysku twardego. Spróbuj podłączyć zewnętrzy dysk twardy przez port USB i z poziomu menu konsoli przenieść na niego instalację gry i wtedy uruchomić grę z tego dysku. Bywa że dysk fabryczny w konsoli ma uszkodzenie, przez które gra się zawiesza lub resetuje. Jeśli to nie pomoże, to możliwe że jest problem z zasilaczem lub płytą główną. Zasilacz można wymienić, ale płytę główną musi obejrzeć specjalista w serwisie.
 5. Nie ma obrazu z konsoli
  Upewnij się, że monitor jest włączony i prawidłowo podłączony kablem HDMI. Jeśli tak, to wymień kabel HDMI na inny. Upewnij się, że kable są mocno osadzone w gniazdach. Sprawdź, czy nie używasz switcha. Sprawdź czy Twój kabel HDMI jest zgodny ze specyfikacją konsoli i czy Twój monitor jest sprawny. Jeśli to nie pomogło, to zadaj sobie pytanie czy ostatnio konsola pracowała prawidłowo i czy może nie uległa przegrzaniu? Możesz spróbować wykonać twardy reset konsoli.
 6. Jakość obrazu nie jest w HD, jest w niskiej rozdzielczości
  sprawdź ustawienia konsoli w jakiej rozdzielczości jest przesyłany obraz. Konsola Xbox One oferuje dwa tryby: 720p i 1080p. Wybierz ten drugi. Sprawdź czy Twój monitor obsługuje tryb HD. Sprawdź kabel jakim masz podłączoną konsolę do monitora. Kabel musi być sprawny i dobrej jakości. Kable uszkodzone lub nie markowe mogą mieć problemy z przesyłaniem obrazu.
 7. Wifi nie działa
  sprawdź swój router czy prawidłowo jest skonfigurowany i czy udostępnia połączenie. Jeśli udostępniasz wifi z telefonu, sprawdź ustawienia hot-spotu. Sprawdź, czy konsola jest sparowana z Twoim nadajnikiem Wi-Fi. Może być potrzebne hasło. Jeśli nadal nie masz Wi-Fi w konsoli to być może problem leży z modułem Wi-Fi. Mieści się on w lewym górnym rogu pod plastikową obudową konsoli patrząc na nią od frontu. Zdjęcie obudowy nie jest proste ale można sprawdzić czy wtyczka jest prawidłowo włożona.
 8. Konsola żąda połączenia z internetem
  konsola będzie wymagała połączenia z internetem przy pierwszym uruchomieniu i konfiguracji, a później można ją ustawić w tryb off-line, jednak w praktyce okazuje się, że pewna część gier oczekuje stałego dostępu do internetu.
 9. Konsola nie uruchamia się bez pierwszej konfiguracji
  konsola Xbox One wymaga połączenia z internetem przy pierwszym uruchomieniu oraz przeprowadzenia konfiguracji. Niezbędne jest posiadanie konta w Microsoft Store. Tego nie da się obejść. Można później używać konsoli w trybie off-line, jednak wiele gier wymaga połączenia z internetem.
 10. Wymiana napędu blue-ray w konsoli Xbox One
  samodzielna wymiana napędu wymaga specjalistycznej wiedzy i odpowiednich narzędzi. Jeśli nie znasz się na elektronice, komputerach i nigdy nie rozkręcałeś podobnego urządzenia to przekaż konsolę do serwisu. Niestety nawet znając się na sprzęcie, nie jest prosta wymiana napędu. Trzeba taki najpierw kupić i ważne aby pasował dokładnie do modelu Twojej serii, a druga sprawa to sprzętowe przypisanie napędu do płyty głównej, dlatego konieczna może być zmiana płytki z elektroniką ze starego popsutego napędu do nowego. Jeśli kupiłeś konsolę używaną, to może to nie być opłacalne.
 11. Zablokowana płyta w napędzie, konsola i napęd nie chce wysunąć płyty, nie reaguje przycisk wysuwania płyty w konsoli,
  problem ten wskazuje na jakieś uszkodzenie napędu lub jego zabrudzenie. Pomaga w takim przypadku zupełne wyłączenie konsoli oraz odcięcie zasilania na 10 sekund przed wyjęcie wtyczki z gniazdka. Potem ponownie uruchom konsolę i powinno udać się odzyskać płytę. Jeśli jednak napęd jest uparty, to możesz użyć sposobu awaryjnego wysuwania płyty z zaciętego / zablokowanego napędu. Z lewej strony obudowy przy napędzie za kratką obudowy znajduje się krążek z otworem. W ten otwór należy włożyć sztywny prosty drut, np. od spinacza biurowego. Ważne – wyłącz najpierw konsolę z prądu. Wsuwając drut wyczujesz opór. Tam jest taki jakby przycisk, którego wciśnięcie zwalnia blokadę w napędzie i dysk powinien się wysunąć.
 12. Napęd przy wysuwaniu płyty zwraca płytę z takimi jakby rysami,
  zabrudzeniami, mają kształt linii poprzecznych – to świadczy o zabrudzeniu rolek przy szczelinie napędu i jeśli problem jest duży, to trzeba dostać się do wnętrza napędu i wyczyścić rolki.
 13. Długa instalacja gier w konsoli
  Sprawdź, ile danych gra potrzebuje do zainstalowania. Jeśli gra zajmuje kilka GB, to instalacja powinna zakończyć się w kilka minut, powiedzmy około 10. Jeśli gra zajmuje 30-50GB instalacja może trwać godzinę. Dużo też zależy od sprawności Twojego dysku twardego w konsoli lub szybkości dysku zewnętrznego na który instaluje się gra.
 14. Dopasowanie wersji gry do wersji konsoli i pobieranie gry w dziesiątkach GB z Microsoft Store
  niektóre gry na konsolę Xbox One zajmują bardzo dużo miejsca i zdarza się, że muszą pobrać aktualizację aby działać. Związane jest to z tym, że konsola chce pobrać najbardziej odpowiednią wersję gry do Twojej konsoli, a wynika to z różnic technologicznych. Więcej o tym znajdziesz na stronie producenta konsoli. Taka dygresja, dla mnie osobiście to jest duży minus w Xbox One, gdyż instalacja która długo trwa jest po prostu męcząca, a do tego leci pobór prądu z gniazdka. Xbox pobiera w trybie instalacji gier ok 50W z sieci. A druga kwestia, to to, że konieczność ściągania obowiązkowego update aktualizacji bez stałego łącza tylko wi-fi trwa wiele godzin. Przykładowo Forza Horizon 3 wymagała tylko 10GB ale Titanfall 2 już 30GB, a For Honor 50GB, rekordzistą jest jednak Destiny 2, który po zainstalowaniu z płyty 30GB danych, chciał jeszcze pobierać 110GB z sieci. Przyznam, że nawet na stałym szybkim łączu, ta ilość zajmuje trochę czasu. Im wolniejsze łącze, tym dłuższe pobieranie.
 15. Jak otworzyć obudowę Xbox One?
  do otwarcia obudowy konsoli Xbox One dobrze potrzeba specjalnych narzędzi do podważenia krawędzi obudowy. Najlepiej poszukać na znanym portalu video z instrukcją. Obudowa jest zwarta i bardzo mocno trzymają zatrzaski. Plastikową czarną część trzymają tylko zatrzaski bez śrub. Zaczyna się od wyjęcia kratki z lewej strony, trzeba ją podważyć. Następnie podważa się krawędź obudowy w tylnym panelu, potem boki. Uwaga, bo z przodu, obudowa górna jest połączona z obudową dolną taśmą przewodów od przycisku głównego z płytą główną. Trzeba uważać na tą taśmę oraz na kabel od modułu Wi-Fi, który jest położony na górnej części obudowy. Podobnie, kabelki od głośniczka systemowego. Po zdjęciu czarnej plastikowej obudowy ujrzymy obudowę metalową, którą można otworzyć odkręcając śruby imbusowe. Należy zwrócić szczególną uwagę w prawym dolnym rogu przy module WiFi. Jedna ze śrub mocujących obudowę jest umieszczona pod tym modułem. Dobrze jest zapamiętać która śruba jest od czego, aby nie mieć kłopotów przy zamykaniu obudowy. Nie polecam tej procedury osobom, które nie mają pojęcia o sprzęcie elektronicznym/komputerowym. Po otwarciu metalowej obudowy ujrzysz wnętrzności konsoli. Po lewej na dole dysk twardy na antywibracyjnej podstawce, a pod podstawką sekcja zasilania. Wyżej wielki wiatrak i radiator chłodzący procesor konsoli. Po prawej stronie napęd blue-ray. W konsolach Xbox One S, puste miejsce które rzuci Ci się o oczy w prawym dolnym rogu będzie zajęte przez wbudowany w obudowę zasilacz.
 16. Czy trzeba robić przerwy dla konsoli i co ile czasu?
  Rób przerwy dla oczu, a nie dla konsoli. Konsola jest bardzo wytrzymała i stworzona do wielogodzinnej, ciężkiej pracy, ale ludzki organizm łatwo przemęczyć. Dbaj o oczy, wstawaj od konsoli (i od komputera) co godzinę, wyjrzyj przez okno, spójrz na coś, co jest daleko od Ciebie. Chodzi o zdrowie Twoich oczu.
 17. Xbox One vs PS3To modele między którymi jest przepaść technologiczna. Xbox One jest zbudowana w nowszej generacji, jest następcą Xbox 360. A od Sony PS3, jej odpowiednikiem sprzętowym jest PS4. Takie zapytania jednak powstają, bo pytają o to posiadacze konsoli PlayStation 3 i zastanawiają się czy kupić Xbox One. Ja powiem – tak, warto kupić, o ile nie chcesz PS4. To musisz sam wybrać. Ja kupiłem Xbox One ze wzlgędu na to że był tańszy i oferował gry w które chciałem grać, a których nie ma na PS3, a dodatkowo dlatego że oferuje kompatybilność z Xbox 360. Wiem też, że w przyszłości, kiedy konsole 5 generacji stanieją, nabędę prawdopodobnie PS5.

Mam nadzieję, że znaleźliście odpowiedzi na swoje problemy związane z konsolą i od teraz będziecie mogli tylko się nią cieszyć.

Poniżej kilka zdjęć konsoli z otwartą obudową.

 

Konsola Xbox One - w środku, otwarta obudowa
Zdjęcie przedstawia konsolę Xbox One ze zdjętą obudową. Przepraszam za niską jakość fotografii, robione spontanicznie i na szybko telefonem, bo czasu nie było. Po prawej na górze jest miejsca na napęd blue-ray, który do zdjęcia został wymontowany. Napęd i dysk podpina się do płyty głównej konsoli przez kable SATA.
Konsola Xbox One widok na płytę główną, dysk twardy i procesor
Zdjęcie przedstawia zbliżenie na samą płytę główną, dysk twardy i radiator z procesorem. Po prawej na dole widocze gniazdo do podłączenia modułu Wi-Fi.
Konsola Xbox One - napęd Blue-Ray
Tak wygląda napęd Blue-Ray do konsoli Xbox One.
Konsola Xbox One - dysk Seagate Video 2,5 HDD 500gb
Fabrycznie zamontowany dysk twardy w Xbox One. To jest dysk 2,5", taki jak do laptopów. Można domniemać że jest to jednak dysk specjalnego przeznaczenia, ponieważ opisany jest jako "Video HDD". Dysk jest cichy w pracy, ale prędkość wynosi ok 100MB/sek. Pomarańczowe rury widoczne z prawej to fragment systemu chłodzenia procesora z radiatorem.
 • 7 581
 • 3 781
 • 1
 • 0
Archikatedra św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu
Katedra wrocławska
Wrocław w nocy
Sekator do gałęzi Yato
Zdjęcia narzędzi
Słuchawki stereo dla gracza
Zdjęcia RTV słuchawek stereo
Zdjęcia telefonów
Moneta obiegowa 1 złoty 2020 awers i rewers
Inwestycje giełdowe
Fotografia monet obiegowych NBP
Zdjęcia monet
Kanapka Tomcio Paluch Bekon
Dania gotowe Packshot
Kłódka
Bezpieczne logowanie z uwierzytelnieniem
Pręgież wrocławski
Wrocław foto spacer
Ozdobne profile stalowe
Profile stalowe
Kolczyki srebrne z szafirem
Fotografia biżuterii
Scroll to Top