Wyciszenie sufitu i mieszkania – głośny sąsiad na górze

Jak wyciszyć mieszkanie i odizolować się od sąsiadów

Od głośnego sąsiada na górze albo jak chcesz poćwiczyć grę?

Głośny sąsiad na piętrze nad nami może być bardzo nieprzyjemny.
Sąsiad stuka, szura krzesłami, biegają dzieci, skaczą, rzucają coś, sąsiad zrzuca rzeczy na podłogę, biega mu pies targając smycz, trzaska drzwiami, uderza meblami o podłogę i jeszcze przesuwa meble i szuflady… I do tego non-stop dźwięki otwieranych i zamykanych szuflad… Nie mówiąc o odgłosach kroków, które też można słyszeć jeśli sąsiad ma źle zrobioną podłogę – np w bloku z wielkiej płyty, położył sobie panele lub kafle, a pod spodem nie ma płyt wytłumiających!

Tego wszystkiego można mieć dość, a polubowne dogadanie się z głośnym sąsiadem często nie dochodzi do skutku.

Pewnym rozwiązaniem problemu jest zamontowanie podwieszanego sufitu.

W skrócie, to jest dodatkowa przegroda akustyczna dla fal dźwiękowych które przenikają przez sufit. Część z tych fal zostanie zatrzymana i rozproszona w konstrukcji sufitu. Na idealne wyciszenie raczej nie ma co liczyć, o ile takiego sufitu nie zrobi firma profesjonalna i nie zaizoluje się dodatkowo ścian, gdyż w budynkach (zwłaszcza blokach) dźwięki niosą się po całej konstrukcji, a szczególnie dźwięki uderzeniowe. Taką konstrukcję naprawdę muszą zrobić ludzie którzy znają się na akustyce. Źle zrobiona izolacja akustyczna będzie mogła mieć tzw. mostki akustyczne przez które będzie dźwięk przenikał.

Jak wygląda przegroda akustyczna?

Taka przegroda składa się z kilku warstw (przykład, są różne rozwiązania).

1. Wełna mineralna lub gruba pianka akustyczna o wysokiej gęstości (nie taka zwykła delikatna pianka z piramidkami)
2. Konstrukcja szkieletowa do sufitu podwieszanego montowanego na wieszakach akustycznych. Wieszaki akustyczne to specjalne kołki z uchwytami do mocowania profili aluminiowych, które posiadają gumowe amortyzatory antywibracyjne.
3. Do zamocowanych wieszaków montuje się konstrukcję szkieletową z profili aluminiowych, do których montuje się płyty Karton Gips (GK).
4. Między płytami GK a wełną lub pianką jest przestrzeń powietrzna. Można tam dodać więcej wełny, minimum 5cm, lepiej 10 lub 15. Płyta GK pojedyncza może być za słaba, lepiej dać dwie.
5. Krawędzie styku ze ścianą uszczelnia się taśmą akustyczną. Tutaj może być pomocna taśma na bazie butylu.

Wykonanie takiej przegrody, sufitu podwieszanego jest kosztowne, no i aby efekt wyglądał tak że nie widać tego sufitu, to trzeba przygotować pomieszczenia jak do remontu.

 

 

Wyciszenie mieszkania – czym wyciszać, wygłuszać mieszkanie?

Jakie są dobre materiały akustyczne, pianki, izolatory, płyty? Jakie są sposoby na wytłumienie mieszkania?

Temat pokrewny do poprzedniego o wyciszeniu sufitu, dlatego umieszczam go łącznie z wyciszaniem sufitu.
Na początku istotne jest, czy my chcemy wygłuszyć mieszkanie aby nie przeszkadzać innym, czy chcemy się odizolować od innych i zredukować dźwięki i hałas który wnika do naszego pomieszczenia z zewnątrz.

Jeśli opcja pierwsza, to odsyłam do poprzedniego akapitu o podwieszanym suficie. Analogicznie do tworzenia podwieszanego sufitu, tworzy się dodatkowe przegrody akustyczne na ścianach – można też na podłodze. Absolutne odizolowanie od otoczenia dałoby tylko zbudowanie tzw. pomieszczenia w pomieszczeniu, co w warunkach domowych – blokowych może być niewykonalne.

Opcja 2, czyli wyciszenie mieszkania tak aby dźwięki nie rozchodziły się na zewnątrz.
Pytanie najpierw jaki efekt chcemy osiągnąć? Czy chcesz ćwiczyć grę w domu?

Aby można było ćwiczyć grę na pianinie czy innych instrumentach jak np. na trąbce, perkusji czy ćwiczyć śpiew w mieszkaniu w bloku.

Na wstępie – takie wyciszenie aby nic nie słyszeli sąsiedzi to abstrakcja. Idealnie nie da się wyciszyć, zawsze jakieś dźwięki przedostaną się do sąsiadów. Konstrukcja budynków zapewnia izolację akustyczną ścian na poziomie ok 40db. Jeśli głośno śpiewasz lub grasz na fortepianie, to generujesz dźwięki o natężeniu 100db. Czyli Twój sąsiad słyszy 60db, tylko w nieco zmienionej, bo stłumionej przez ściany formie.

Mówi się o stosowaniu dywanów, wytłoczek na jajka, zasłon i innych rzeczy aby wyciszyć mieszkanie. To nie do końca tak działa. Na pewno stosując takie rzeczy usłyszysz zmieniony pogłos lub jego brak w Twoim pomieszczeniu. I to wpłynie też w jakimś stopniu pozytywnie na to, co odbierają Twoi sąsiedzi.
Niestety możesz sobie bardzo pogorszyć akustykę. Twój instrument będzie bardzo inaczej brzmiał w takim pomieszczeniu a inaczej w sali koncertowej. Dźwięk może być matowy, bez blasku. Góra będzie odcięta, spłaszczona.
Wygłuszenie stosujemy mądrze, do pewnego stopnia aby zniwelować niekorzystne odbijania się fal dźwiękowych, aby wyeliminować interferencje, to, co zniekształca dźwięk, ale musimy starać się aby barwa dźwięku była możliwie zbliżona do tej, którą chcemy uzyskać grając na żywo.

W budynku mieszkalnym typu blok, zasadniczo najlepiej najpierw dogadać się z sąsiadami i ustalić godziny, w których Twoje ćwiczenia nie będą nikomu przeszkadzały. Chyba że wszyscy sobie wzajemnie hałasujecie i nikomu nic nie przeszkadza, to co innego 🙂

Od czego zacząć izolację akustyczną mieszkania / pokoju / pomieszczenia prób?

1. Zamknij szczelnie okna. Latem będzie gorąco, ale zrobisz wietrzenie co jakiś czas i wstawisz sobie wiatrak. Przez okna dźwięk leci jak po drucie telegraficznym. Niesie się szybko, wyraźnie i daleko. Jak nie masz szczelnych okien to zamontuj sobie szczelne albo połóż uszczelki. Wyreguluj okna aby dobrze izolowały dźwięk.

2. Zamknij drzwi wewnątrzlokalowe. Uszczelnij je w razie potrzeby.

3. Zwróć uwagę na piony – tam gdzie są rury grzewcze od CO, tam gdzie są rury doprowadzające wodę oraz rury kanalizacyjne – w tych miejscach konstrukcja budynku jest słabsza, bardziej przepuszcza dźwięk, a i sama rura wypełniona w środku wodą jest środkiem przewodzącym dźwięk prosto do Twojego sąsiada, dlatego trzeba się odizolować od tych konstrukcji.

4. Upewnij się czy Twoja podłoga posiada izolację akustyczną pod panelami lub kaflami jeśli je masz. Jeśli nie, to dywan nie wystarczy, połóż na podłogę np. korek naturalny albo podkłady z płyt pilśniowych. Tylko że to nie wygląda za ładnie, ale na to można położyć dywan.

Pułapki basowe w narożniki.

W narożnikach dźwięk szczególnie “zapętla się”. Aby zrozumieć na czym polegają pochłaniacze dźwięku, pułapki basowe, gąbki, stożki, różne kubiczne formy, trapezy, trójkąty i inne rzeczy, to warto zrozumieć jak wygląda fala dźwiękowa o zadanej częstotliwości. Różne przedmioty w różny sposób pochłaniają albo odbijają falę dźwiękową. Dźwięk napotykając fizyczną przeszkodę zamienia się w wibrację i przechodzi przez nią dalej. Znajomość tego zjawiska pozwoli na zbudowanie pułapek dźwiękowych, specjalnych konstrukcji, które nie zniekształcą zbytnio Twojego dźwięku, ale nie pozwolą mu przejść dalej, bo będą go rozpraszać.

Wytłoczki po jajkach – do kosza. One pochłaniają tylko bardzo wysokie pasmo częstotliwości.
Nie myśl już o wytłoczkach od jajek – ci którzy o tym pisali chyba nigdy nie zrobili testów jakie pasmo dźwięków jest przez nie tłumione. Z czasem one są bardzo kurzą. Same w sobie są brzydkie.

Można położyć dywan lub wykładzinę na podłogę.
Grube kotary na okna, najlepiej w narożniki. To najprostszy sposób na stłumienie interferencji fal dźwiękowych powstających w narożnikach. Lepsze rozwiązanie to jednak w narożnik postawić po prostu regał z książkami. A najlepiej zrobić sobie taki bas-trap. Skrzynia drewniana ze ścianką z litego drewna, wypełniona wełną mineralną albo pianką o dużej gęstości… poczytaj w sieci.

Posiadacze pianin cyfrowych zapewne pomyślą o ćwiczeniach w słuchawkach – ja tego nie polecam ze względu na nieco inną charakterystykę rozchodzenia się fal akustycznych w pomieszczeniu.

Maty akustyczne, pianki typu szczęka rekina – skuteczność nie wielka, tłumią głównie wysokie częstotliwości.

Wełna mineralna cieszy się dobrymi właściwościami pochłaniania dźwięku, ale uwaga na jej obróbkę! Nie wolno jej ciąć bez zabezpieczenia dróg oddechowych, oczu i skóry. Mikrowłókna mogą zatrzeć się w skórę.

Pianki ciężkie o dużej wadze, grubo powyżej 100kg na m3 można rozważyć jako alternatywę do wełny.

Najlepsze efekty uzyskuje się przez kombinację kilku materiałów.

Płyty pilśniowe na podkłady podłogowe. Coś takiego jest sprzedawane w paczkach, ma wymiar bodaj 50x70cm. To naturalny materiał, ekologiczny, nie toksyczny. W miarę uniwersalny, polecam. Płyty nie są ciężkie, ale do ścian trzeba je mocować na wkręty czy coś innego aby się trzymały.

Niskie częstotliwości, bas, to długa fala dźwiękowa która ma nawet kilka metrów. Tego nie stłumi żadna pianka, żadna wytłoczka. Męski głos to częstotliwość około 80-100Hz. Aby to wytłumić to potrzeba porządne pułapki basowe w dużą ilością… drewna. Jest coś takiego jak dyfuzor basowy. Specjalna drewniana konstrukcja która jakby rozpruwa, dyfuzuje, zmiękcza, rozprasza falę basową. Niestety ma ona swoją wielkość i masę. Grubość kilkanaście lub kilkadziesiąt cm.

Polecam eksperymentowanie. Warto podpatrywać rozwiązania stosowane np. w salach koncertowych albo w metrze warszawskim. 2 linia metra jest bardzo dobrze wytłumiona w stosunku do 1. Na sufitach są zamontowane pułapki akustyczne w które wpadają fale akustyczne ale już nie wracają 😉

Są też gotowe rozwiązania oferowane przez różne firmy, mianowicie płyty kompozytowe, składające się z połączenia różnych materiałów. Ja tego nie testowałem, ale może warto się tym zainteresować.

W znanym portalu aukcyjnym są sprzedawcy oferujący różne materiały – można próbować.

Generalna zasada doboru izolatorów akustycznych jest taka: im mniejsza masa, element lekki, z pianki czy czegoś podobnego to tłumi wysokie częstotliwości. Im masywniejszy i większy, grubszy i cięższy tym bardziej będzie tłumił niskie częstotliwości. Trzeba więc użyć co najmniej dwóch rodzajów materiałów. Tylko nie wytłoczki! 🙂

Pianka montażowa w puszce, taka żółta, która się rozpręża przy aplikacji podobno daje przyzwoite walory akustyczne, ale ja tego nie weryfikowałem. Pianka może bardzo się przydać przy izolacji pionów rur. Tam gdzie są szczeliny, tam gdzie trudno położyć płyty akustyczne, maty, pianki czy cokolwiek innego.

Filc, w tym filc techniczny, wykładziny – efekt może być zbliżony do grubych pianek, ale nie sprawdzałem. Opieram się na swoich doświadczeniach ogólnych z materiałami. Filce i wykładziny to miękkie tworzywa i lekkie.

Płyty GK czyli Karton Gips tłumią średni zakres częstotliwości.

Trzeba mieć świadomość, że stosowanie materiałów typu filc, maty, pianki, lekkie płyty

Ciekawostka: stukanie w klawiaturę komputera, takie mocniejsze, z czubka palca, może generować dźwięk o częstotliwości w zakresie 2000-3000Hz. Zasuwanie firan lub zasłon na tzw. żabkach generuje hałas o częstotliwości 2000Hz. Dźwięki uderzeniowe w lite materiały do hałas w zakresie 500-1000Hz. Mowa męska to częstotliwość około 100Hz, a jeśli śpiewasz w domu, to generujesz hałas na poziomie ok 100db, a więc sąsiedzi będą słyszeć około połowę tego.

Stosowanie różnych wygłuszeń nie blokuje przenikania dźwięku. Powoduje zmianę częstotliwości. Może zredukować pogłos, dzięki czemu dźwięki dochodzące do sąsiada nie będą już takie przykre, ale dalej będzie wszystko słyszał, tylko po prostu o obniżonej częstotliwości. Dlatego proponuję w ramach izolacji stosować także po prostu twarde, lite płyty, które bardzo dobrze absorbują dźwięk. Te płyty nie mogą fizycznie stykać się ze ścianami – musi być jakiś izolator miękki.

Wracając na chwilę do początku tej sekcji – nie przesadzajcie z izolacją. Róbcie raczej coś na wzór studia nagraniowego. Zróbcie sobie pułapki basowe, ekrany. Usuńcie nadmiar fal akustycznych aby nie było zbędnego pogłosu. Ćwiczcie po prostu nie za długo i rozmawiajcie z sąsiadami. To najlepsza metoda.

I jeszcze na koniec – zwróć uwagę, czy materiał który stosujesz nadaje się do stosowania w mieszkaniu. Chodzi o toksyczność, o nie wydzielanie szkodliwych dla zdrowia substancji i zapachów. I bez względu na charakterystykę materiałów – wietrz pomieszczenie z takimi materiałami. Zdrowie jest najważniejsze. Najzdrowsze są materiały naturalne, płyty GK, pilśniowe, drewno, filc naturalny, wełna (dywany), bawełna (kotary) i … książki, jako uzupełnienie regałów 🙂 No i książki można poczytać. Liczę, że w tych zbiorach znajdą się książki o fotografii i robieniu zdjęć. Może o zdjęciach portretowych? 🙂

Podzielcie się ze mną swoimi aranżacjami, wyślijcie zdjęcia swoich instalacji akustycznych. Jestem otwarty na rozmowy i dzielenie się wiedzą.

A teraz, do dzieła! 🙂

  • 133
  • 0
  • 0
  • 7 936
  • 3 965
  • 1
  • 0
Zdjęcia kosmetyków
Zdjęcia perfum
Okulary ze złotą oprawką
Zdjęcia okularów
Spływ kajakowy, rzeka Bug, na odcinku Brok - Kamieńczyk - Barcice, lipiec 2017
Bug - Spływ kajakowy
Spływ rzeką Wisła, odcinek Góra Kalwaria - Most Poniatowskiego w Warszawie
Spływ kajakowy Wisłą
Kanapka Tomcio Paluch Bekon
Dania gotowe Packshot
aparat nikon d800 + pierscien makro meike
Lustrzanka czy bezlusterkowiec?
Biała bluzka młodzieżowa z aplikacją Monster Truck
Fotografia reklamowa
Moneta obiegowa 1 złoty 2020 awers i rewers
Inwestycje giełdowe
Wrocław w nocy
Katalog profili stalowych
O katalogach produktowych
Spływ kajakowy, rzeka Liwiec, Odcinek Kisielany-Żmichy - Liw, Zamek w Liwiu - lipiec 2016
Spływ kajakowy Liwcem
Scroll to Top